Kawa zielona

Zielona Kawa – o co tu chodzi?

Zielona kawa to po prostu najzwyklejsze ziarna kawy. Są one zielono żółtawego lub jasno zielonego koloru. Kolor ziarna zależy od gatunku oraz obróbki surowego ziarna. Inaczej wygląda ziarno poddane obróbce mokrej a inaczej to obrabiane na sucho. Obróbka polega na oddzieleniu ziarenek kawy od miąższu, w którego wnętrzu znajduje się ziarno. Kawa zielona nie posiada aromatu tak charakterystycznego dla kawy wyprażonej. Ale pomimo tego także pachnie. Trudno mi tu opisać ten zapach. Pozostańmy więc przy tym, że kawa zielona także pachnie ale zapach ten nie ma nic wspólnego z zapachem wyprażonej kawy.

Spotkałem się z informacjami na temat tego że kawa zielona z uwagi na to, że nie została poddana procesowi wyprażania posiada niezmienioną zawartość kofeiny w porównaniu z tą wyprażoną. Nie jest to prawdą.

Kawa zielona posiada większą zawartość kofeiny a ta jak powszechnie wiadomo jest różna dla różnych odmian kawy. W procesie wyprażania zawartość kofeiny zmniejsza się. Tym jest jej mniej im kawa jest bardziej wyprażona. Od jakiegoś czasu dostępne są także bezkofeinowe ziarna kawy zielonej gatunku arabica.

Dlaczego zielona kawa, znana przecież od tak wielu lat, wywołała ostatnio takie poruszenie?

Otóż dlatego, iż okazało się, że ziarna zielonej kawy zawierają bardzo dużo kwasu chlorogenowego (ACG). Związek ten jest ważnym elementem metabolizmu roślin, okazał się też bardzo silnym antyutleniaczem. Ma także bardzo silne właściwości bakteriobójcze.

Obecnie bardzo dużą wagę przywiązuje się do zdrowego trybu odżywiania ale przede wszystkim powszechnej chęci zrzucenia kilku kilogramów 🙂 Kawą zieloną zainteresowali się więc dietetycy. Bo kto z nas nie chciałby być szczuplejszy, zgraniejszy i być w dobrej formie.

Naukowcy odkryli że kwas chlorogenowy w połączeniu z kofeiną posiada szczególną właściwość. Mianowicie obniża znacząco stopień przyswajania glukozy z pożywienia. Substancje zawarte w kawie także w tej zielonej mają pozytywny wpływ na zwiększenie tempa spalania tłuszczów przez organizm ludzki. Dzięki systematycznemu spożywaniu kawy zielonej można więc zmniejszyć zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Zielona kawa czy kawa wyprażona?

Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Może warto spróbować ? Mnie osobiście nie smakuje i nie zrezygnuje na jej rzecz z kawy prażonej. Wiele osób będzie zapewne rozczarowanych smakiem i aromatem zielonej kawy, który nie przypomina w niczym smaku kawy wyprażonej. Ale lekarstwa i wiele suplementów diety także nie należy do najsmaczniejszych a jednak ludzie je spożywają.

Przepis na zaparzenie kawy zielonej

Zmielone uprzednio ziarna kawy zielonej należy zalać gorącą wodą (wrzątek po ostudzeniu) w kubku lub szklance i przykryć od góry (może być spodeczkiem).

Po kilku minutach napar powinien być już gotowy.

Dla smaku można dodać trochę cynamonu lub kardamonu.

Więcej o kwasie chlorogenowym